Усі новини

1 грудня в Україні відзначали – всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Поділитися:

Цьогорічне гасло UNAIDS: “Вибирайте правильний шлях – шлях прав людини».

Дотримання прав кожної людини є основою ефективної відповіді на ВІЛ/СНІД. Цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом – заклик до дій щодо захисту здоров’я кожного через захист прав кожного.

Зробивши права людини найвищим пріоритетом та з громадами на чолі, світ може покласти край СНІДу як загрозі громадському здоров’ю до 2030 року.

Значний прогрес, досягнутий у протидії ВІЛ, безпосередньо пов’язаний із прогресом у справі захисту прав людини. Своєю чергою вже отримані досягнення у боротьбі з ВІЛ сприяли посиленню реалізації права людей на здоров’я та зміцненню систем охорони здоров’я.
Україна як активний учасник глобального руху на шляху до ліквідації СНІДу навіть у надскладний час протистояння військовій агресії росії продовжує втілення визначених завдань.

Війна внесла свої корективи і змусила швидко адаптуватися до присутніх викликів.

Найскладнішим виявився 2022 рік, але жодна з чинних програм – з профілактики чи лікування – не зупинилася.

Наш орієнтир залишається незмінним – ми прагнемо досягти цілей UNAIDS 95-95-95, дотримуючись сучасних підходів до профілактики, діагностики ВІЛ та лікування людям, які живуть з ВІЛ.

Важливі факти
137 000 людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), перебувають під медичним наглядом
87% ЛЖВ, які знають свій ВІЛ-статус і перебувають під меднаглядом, отримують антиретровірусну терапію (АРТ).
АРТ доступна і розширюється (понад 8 тисяч ЛЖВ почали лікування за 9 міс 2024 року)
Як і де саме отримати АРТ, можна дізнатися за посиланням: https://findart.phc.org.ua/

Серед тих, хто отримує АРТ, 1,6% (1841) – діти та підлітки до 18 років.

Жінки та дівчата становлять 45,4% серед усіх осіб, які отримують АРТ.

95% серед ЛЖВ, які отримують АРТ, мають невизначальний рівень вірусного навантаження
2 млн людей за 9 місяців 2024 року обстежені на ВІЛ
послуги з тестування на ВІЛ доступні, обсяги тестування зростають.

Мапа закладів, де надаються послуги з тестування на ВІЛ, за посиланням 90% осіб, у яких уперше виявлено ВІЛ, охоплюємо медичним наглядом у 25% ЛЖВ ВІЛ діагностовано вже на стадії СНІДу більше 10 тис.осіб отримали таблетовану форму доконтактної профілактики ВІЛ (ДКП) за 9 місяців 2024 року (10 712) більше 100 осіб отримали свою першу ін’єкцію CAB-LA (ін’єкційна форма ДКП тривалої дії каботегравір) (107) майже 800 осіб отримали постконтактну профілактику ВІЛ (ПКП) за 9 місяців 2024 року (796)
доконтактна та постконтактна профілактика та лікування ВІЛ доступні безоплатно.

Доконтактна профілактика (ДКП)
Доконтактна профілактика ВІЛ впроваджується в Україні з кінця 2017 року, а саме таблетована форма у вигляді комбінації тенофовіру дизопроксилу фумарату та емтрицитабіну.
У 2024 році вперше в Україні стала доступною ін’єкційна форма ДКП – каботегравір тривалої дії (CAB-LA). І вже 107 клієнтів станом на кінець листопаду отримали свою першу ін’єкцію CAB-LA. На даний момент CAB-LA доступний у двох містах України: Київ (КНП «Київська міська клінічна лікарня №5») та Львів (КНП Львівської обласної ради «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр»).
Утім таблетована форма не втрачає своєї актуальності, адже також забезпечує захист від інфікування ВІЛ статевим шляхом на 99%, якщо приймається так як призначив лікар. І вже за 9 місяців 2024 року більше 10 тис. осіб отримали таблетовану форму ДКП.

Постконтактна профілактика
Ефективним засобом профілактики ВІЛ також є постконтактна профілактика. Так за 9 місяців 2024 року кількість осіб, які мали випадок контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ та звернулися до закладів охорони здоров’я становила 868 (у 40% осіб контакт пов’язаний з виконанням їхніх професійних обов’язків). З них 796 осіб отримали ПКП.
Однією з головних передумов для досягнення успіху у впровадженні профілактики ВІЛ в Україні є обізнаність людей щодо наявності, безпечності та ефективності послуг з ДКП та ПКП.

В Україні доконтактна та постконтактна профілактика ВІЛ, так само як і лікування доступні на безоплатній основі.

Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини
Навіть в умовах повномасштабного вторгнення рф Україні вдається зберігати рівень частоти передачі ВІЛ від матері до дитини (ЧПМД) нижче 2%.

Короткий словник термінів за темою
ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) – вірус, що уражає імунну систему, знижуючи здатність організму протистояти інфекціям та хворобам.
СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – остання стадія ВІЛ-інфекції, коли імунна система людини майже повністю зруйнована.

ЛЖВ – люди, які живуть з ВІЛ.
АРТ (Антиретровірусна терапія) – лікування, яке дозволяє контролювати рівень ВІЛ у крові та запобігає розвитку СНІДу, знижуючи рівень вірусного навантаження до невизначального.

PrEP (pre-exposure prophylaxis) – доконтактна профілактика; профілактичне застосування препаратів людьми, які не інфіковані ВІЛ, для зниження ризику зараження. Може бути у таблетованій та інʼєкційній формі.
Тестування на ВІЛ – процес визначення наявності ВІЛ у крові за допомогою швидких тестів або лабораторних методів.

Стигма і дискримінація – негативні ставлення або упередження до людей, які живуть з ВІЛ, або вразливих груп населення.

Ключові/вразливі групи населення – категорії населення, які мають вищу вірогідність зараження ВІЛ через специфічні поведінкові чи соціальні фактори.
Вірусне навантаження – кількість копій ВІЛ у крові; показник ефективності лікування.
Невизначальний рівень вірусного навантаження – рівень ВІЛ у крові настільки низький, що він не визначається стандартними тестами, за такого рівня ВІЛ не передається статевим шляхом; досягається завдяки АРТ.
ЧПМД – частота передачі ВІЛ від матері до дитини, рахується у відсотках.

95-95-95 – глобальна ініціатива UNAIDS, мета якої: 95% ЛЖВ знають про свій статус; з них 95% отримують АРТ; 95% тих, хто отримують АРТ, мають невизначальний рівень вірусного навантаження.

Знайти