Дифтерія. Правець. Кашлюк

Дифтерія — інфекційне захворювання, що викликається коринебактерієй (дифтерійна паличка). Інфекція проявляється у вигляді інтоксикації й утворення характерних плівок на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів (рідше — на кон’юнктивах, ранах, статевих органах та інше), ураження нервової й серцево-судинної систем.

Ускладнення: міокардит (запалення серцевого м’яза), поліневрит (множинне запалення нервів), паралічі, порушення зору (двоїння), ураження нирок. Єдиним засобом профілактики є щеплення, ефективність якого становить 95-100%.

Правець — інфекційне захворювання, що викликається бактерією клостридіум, що вражає як людей, так і тварин. Прогноз у разі захворювання несприятливий. Попри екстрену реанімацію, смертність досягає 25-80%. Смерть зазвичай настає внаслідок спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза. Єдиним засобом профілактики є щеплення, ефективність якого становить 95-100%.

Кашлюк — інфекційне захворювання, що викликається бактерією бордетел (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Найбільш характерною ознакою коклюшу є затяжний нападоподібний спазматичний кашель. Приблизно в кожної десятої дитини, яка захворіла на коклюш, розвивається запалення легень, у кожного 50-го виникають судоми (у 3% немовлят). В 1 на 250 випадків (у 1% немовлят) вражається головний мозок (енцефалопатія). Кашлюк і його ускладнення можуть призвести до смерті дитини, пік смертності від коклюшу припадає на вік до 1 року. Єдиним надійним засобом специфічної профілактики кашлюку є вакцинація.

З метою імунопрофілактики захворювань на кашлюк, дифтерію та правець в Україні використовується ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ДИФТЕРІЇ, ПРАВЦЯ ТА КАШЛЮКУ, АДСОРБОВАНА, З ЦІЛЬНОКЛІТИННИМ КАШЛЮКОВИМ КОМПОНЕНТОМ, суспензія для ін’єкцій, по 10 доз (одна доза 0,5 мл) по 5 мл у флаконах № 50 у пачці з картону (АКДС) та «ПЕНТАКСИМ»/PENTAXIM (комбінована вакцина для профілактики дифтерії, правця, кашлюка (ацелюлярний компонент), поліомієліту та захворювань, спричиненої Haemophilus inflenzae типу b/суспензія для ін’єкцій у попередньо заповненому шприці по 0,5 мл (з прикріпленою голкою або двома окремими голками) та порошок Hib у скляному флаконі в блістері ПВХ № 1).

Джерело: Центр громадського здоров’я МОЗ України https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/imunizaciya/pro-zakhvoryuvannya-ta-vakcini

Знайти